Qərbi Azərbaycan İcması bəyanat yayıb
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dini Azadlıq Komissiyası adlıdövlət qurumu bu günlərdə dünyada dini azadlıqların vəziyyətinədair növbəti illik hesabatı dərc edib. Artıq bir neçə ildirAzərbaycana qarşı qərəzini açıq şəkildə nümayiş etdirənKomissiyanın bu ilki hesabatı da Azərbaycana qeyri-obyektiv vəəsassız iddialarla doludur.
Trend xəbərverir ki, bu məlumat Qərbi Azərbaycan İcmasının bəyanatında özəksini tapıb.
"Əvvəlki illərdə olduğu kimi bu il də hesabatın müəllifləri öziddialarını “Ümumerməni Xeyriyyə İttifaqı”, “Araqats Fondu” kimiekstremist təşkilatlar tərəfindən maliyyələşdirilən radikal ermənimillətçilərinin (L.Xaçaturyan, H.Qulyan, S.Bokçeriyan) hazırladığıuydurma məruzələrlə və bədnam, anti-Azərbaycan fəaliyyəti iləseçilən və radikal erməni diasporası üzvlərinin əlində alət olan“Freedom House” təşkilatının sənədləri ilə əsaslandırır.
ABŞ Konqresi tərəfindən təsis edilmiş bu komissiyanın qərəzinisübut edən digər mühüm məqam bu qurumun dünyada dini azadlığın əsasqənimi olan Ermənistanı ümumiyyətlə izləməməsidir. Komissiyanıntəbirincə, Ermənistan öz ərazisindən və vaxtilə işğal etdiyiAzərbaycan ərazilərindən bir milyondan çox azərbaycanlının başqadini etiqada mənsub olduqları üçün total etnik təmizləməyə məruzqoymaqla, orada 300-dən artıq məscidi və yüzlərlə qəbirstanlığıdağıtmaqla dini azadlığı tam “təmin edib”.
Mədəni və dini irsin vəziyyəti ilə bağlı Azərbaycana hansısabeynəlxalq müşahidəçilər göndərilməsi tələbini irəli sürənKomissiyaya xatırlatmaq istərdik ki, belə bir missiyanınAzərbaycana deyil, Ermənistana göndərilməsi zəruridir. KomissiyaErmənistan hökumətinin bu ölkədəki Azərbaycan mədəni və dini irsiilə bağlı UNESCO missiyasının Ermənistana göndərilməsinə imkanverməməsi məsələsi ilə məşğul olması daha düz olardı.
Hesabatda “dağlıq qarabağ” kimi ifadələrdən işlədilməkləAzərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmətsizliknümayiş etdirilib.
Biz Komissiyanın irqçi, regionda sülh və barışığa mane olan buaddımlarını qınayır və ABŞ tərəfini qurumun nümayiş etdirdiyiqeyri-obyektiv və ikili standartlara əsaslanan fəaliyyəti barədəölçü götürməyə çağırırıq", - bəyanatda qeyd edilib.