Beynəlxalq alimlər qrupu müəyyən edib ki, ödənişli məzuniyyət və çevik iş saatları işçilərin işdən çıxarılma ehtimalını əhəmiyyətli dərəcədə azaldır. Əsər International Journal of Manpower (IJM) jurnalında dərc olunub.
İş şəraitinin yaxşılaşmasına və pandemiyanın təsirlərinin azaldılmasına baxmayaraq, kadr dəyişikliyi şirkətlər üçün ciddi problem olaraq qalır. 2022-ci ildə ABŞ-da təxminən 4,5 milyon işçi 2007-ci il böhranından sonra başlayan tendensiyanı davam etdirərək könüllü olaraq işdən çıxdı. Bu, şirkətlərin yeni işçilərin axtarışı, təlimi və uyğunlaşdırılması xərclərini artırır.
Alimlər yeni araşdırmada sübut ediblər ki, ödənişli məzuniyyətin verilməsi işdən çıxarılma ehtimalını orta hesabla 35% azaldır. Təsir kişilərdə (41%) qadınlarda (28%) daha güclü olmuşdur. Ancaq təəccüblüdür ki, ödənişli məzuniyyət işdən məmnunluq səviyyəsinə təsir göstərmir, yəni onun olmaması hətta razı qalan işçilərin də işdən çıxmasına səbəb ola bilər.
“İşçilər işlərindən razı olsalar belə, məzuniyyət vaxtının olmaması stressə, tükənməyə və lazımi qiymət verilməməsinə səbəb ola bilər. Florida Atlantik Universitetindən professor LeAnn DeRin qeyd edib ki, "Bu, tətilin sadəcə bonus deyil, həm də işçilərin saxlanması üçün vacib bir vasitədir" dedi.
Tədqiqatçılar vurğulayırlar ki, kadr dəyişikliyi qaçılmaz deyil - şirkətlər işçilərin ehtiyaclarına daha çox diqqət yetirsələr, ixtisarların əhəmiyyətli bir hissəsinin qarşısı alına bilər. Eyni zamanda, məzuniyyət xərcləri kiçikdir və yeni işçilərin işə götürülməsi və təlimi ilə bağlı xərclərdən əhəmiyyətli dərəcədə aşağıdır.
"Tətillərə və çevik iş şəraitinə sərmayə qoymaqla şirkətlər nəinki dövriyyəni azalda bilər, həm də uzunmüddətli perspektivdə pula qənaət edə bilər", - DeRin əlavə edib.