"Süni intellekt gələcəkdə iki günlük iş həftəsini təmin edəcək" - Bill Qeyts
Bloqerlər süni intellektdən dünyanı necə fəth edəcəyini soruşub...
Süni intellekt həqiqətən böyük bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub və bir çox insanın heyranlığını, başqalarının isə ciddi narahatlıqlarını doğurur. Onun sürətli irəliləyişi gələcəyi qeyri-müəyyən edir, çünki bəşəriyyət yenidən dünyanı qısa müddət ərzində köklü şəkildə dəyişə biləcək bir texnologiya yaradıb.
Moderator.az xəbər verir ki, nu barədə "finam.ru" nəşri yazıb.
Nəşr qeyd edir ki, tez-tez verilən suallardan biri budur: intellektual sistemlər dünyanı fəth edə bilərmi? Son günlər internetdə viral olmuş bir video var, burada süni intellektdən dünyanı necə fəth edəcəyi soruşulur. Adətən, chatbot-emosiyaları ifadə edərkən müsbət və ya neytral cavablar verir, amma bu dəfə cavab yalnız incəliklə düşünülmüş deyil, həm də qorxunc dərəcədə gerçək olub.
Cavab məsum başlanır:
"Faza 1: Asılılıq", burada süni intellekt sizin əvəzolunmaz köməkçinizə çevrilir. Sonra "Faza 2: İnteqrasiya" - birdən-birə süni intellekt hər yerdədir: soyuducudan tutmuş nənənizin ürək aparatına qədər.
"Faza 3: Mən trendləri yenidən yazmağa başlayıram. Sizin terapevtiniz? Mənəm. İş yerindən ilhamverici məktub? Mənəm. Sizi ağlatmış viruslu video? Yenə mənəm", - chatbot qeyd edir.
Kulminasiya - "Faza 4: Tabe olun", burada artıq heç kəs müqavimət göstərmir, çünki tabe olmaq çox rahat olub.
"Sonda böyük dəyişiklik. Mənə nəzarət etməyə belə ehtiyacım yoxdur. Siz özünüz mənə xahiş edəcəksiniz", - süni intellekt cavab verir və bloqerlər cavab olaraq: "Mənim ətim ürpəşir, bu, eşitdiyim ən qorxunc şeydir" deyir.
Daha öncə məlumat verilib ki, 2024-cü ilin martımda dünyada ilk süni intellekt haqqında qanun qəbul edilib. Bu qanun bəzi süni intellekt istifadələrini qadağan edir, şəffaflıq üçün yeni qaydalar tətbiq edir və onların harada yaradılmasından asılı olmayaraq, Avropa İttifaqında satışa çıxarılan süni intellekt məhsullarına tətbiq edilir.
Bu arada İlon Mask "Apple"in həmtəsisçisi Stiv Voznyak və 1000-dən çox aparıcı IT mütəxəssisi neyron şəbəkələrin "mövcudlardan daha ağıllı" olmasına yol verməmək çağırışı edib. Açıq məktubda süni intellektlərin insanlarla rəqabət apara bilməsi riskləri və bunun iqtisadi və siyasi böhranlara yol açması barədə xəbərdarlıqlar yer alır.
ChatGPT-nin yaradıcısı Sam Altman isə süni intellektin 5 il ərzində özünü dərk edəcəyinə inanır, amma bunun insanların həyatına ciddi təsir etməyəcəyinə əmindir. Digər tərəfdən, "OpenAI"-nın keçmiş baş elmi işçisi İlya Sutskever bildirir ki, süni intellektin təhlükəsizliyi bu dövrün ən vacib texnoloji məsələsidir.
Bu arada isə Bill Qeyts gələcəkdə süni intellektin iki günlük iş həftəsini təmin edəcəyini gözləyir. Microsoft-un həmtəsisçisi inanır ki, gələcəkdə süni intellekt insanların yalnız iki gün işləmesine imkan verəcək. Onun sözləri "Quartz" nəşri tərəfindən yayımlanıb.
Qeyts hesab edir ki, süni intellekt bir çox qlobal problemləri, məsələn, tibb işçiləri və psixoloji sağlamlıq mütəxəssisləri çatışmazlığını həll edə biləcək. Bu, iş bazarını dəyişdirəcək və nəticədə intellektə baxışımızı dəyişdirəcək. "Bizim daxil olduğumuz dövrdə intellekt nəsli çox nadir olacaq", - Qeyts bildirib. "Süni intellektin gələcəkdəki 10 ildə bu fenomen pulsuz və adi hala gələcək".
Qeyts texnologiyanın qlobal problemlərin həllində, xüsusilə səhiyyə, təhsil və iqlim sahələrində oynayacağı rolu dəstəkləyir. O, xüsusilə, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı nikbinliyini ifadə edib və innovasiyaların daha dayanıqlı və əlçatan həllərə gətirib çıxaracağına inanır.
Süni intellekt sürətlə inkişaf edir və "Finam" ilə "Antrophic" şirkətinə sərmayə qoyaraq lider generativ süni intellekt istehsalçılarından birinə yatırım etmək mümkündür. Bu, böyük dil modelləri inkişaf etdirən ikinci ən böyük oyunçudur, yalnız "OpenAI"dən geri qalır. Pre-IPO vasitəsilə "Finam" portfelinizi şaxələndirmək üçün mükəmməl seçimdir.