Azərbaycanla Türkiyə arasında ticarət dövriyyəsi artıb
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanla Türkiyə arasındaticarət əməliyyatlarının həcmi 1 milyard ABŞ dolları təşkiledib.
Bu barədə Trend Dövlət Gömrük Komitəsindən məlumat əldəedib.
Məlumata görə, bu, 2024-cü ilin yanvar-fevral aylarındakıgöstərici ilə müqayisədə 25 milyon ABŞ dolları və ya 2,5%çoxdur.
Hesabat dövründə Türkiyə ilə ticarət dövriyyəsi Azərbaycanınümumi ticarət dövriyyəsinin 11,28%-i həcmində olub. Bununla daTürkiyə Azərbaycanın ən çox ticarət əməliyyatı apardığı ölkələrsırasında ikinci pillədə qərarlaşıb.
Cari ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycandan Türkiyəyə 573,3milyon dollarlıq məhsul ixracı qeydə alınıb. Bu, 2024-cü ilin eynidövrü ilə müqayisədə 61,1 milyon ABŞ dolları və ya 9,6% azdır.Hesabat dövrü ərzində Türkiyə ilə ixrac əməliyyatları Azərbaycanınümumi ixracının 12,03%-ni təşkil edib.
Bu ilin yanvar-fevral aylarından Türkiyədən Azərbaycana 431,3milyon ABŞ dolları dəyərində idxal əməliyyatları icra olunub ki, buda illik müqayisədə 86 milyon ABŞ dolları və ya 24,9% artımdeməkdir.
Bundan başqa, 2025-ci ilin yanvar-fevral aylarında AzərbaycandanTürkiyəyə 7,4 milyon ABŞ dolları dəyərində 14,8 min ton bitumlusüxurlardan alınmış xam neft və xam neft məhsulları ixrac olunub.Bu isə 2024-cü ilin eyni ayları ilə müqayisədə dəyər ifadəsində28,6 milyon ABŞ dolları və ya 79,4%, həcm ifadəsində isə 53,3 minton və ya 78,3% azdır.
Dövr ərzində Türkiyə Azərbaycanın ən çox neft ixrac etdiyiölkələr sırasında 12-ci pillədə qərarlaşıb.
Eyni zamanda, 2025-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzindəAzərbaycandan Türkiyəyə 82,8 milyon ABŞ dolları dəyərindəqeyri-neft məhsulları ixrac olunub ki, bu da ötən ilin eyni dövrüilə müqayisədə 14,5 milyon ABŞ dolları və ya 14,9% azdır.
Hesabat dövründə Türkiyəyə qeyri-neft məhsullarının ixracıAzərbaycanın ümumi ixracında 17,07% paya malik olub. Bununla daTürkiyə Azərbaycanın ən çox qeyri-neft məhsulları alışındaRusiyadan sonra ikinci pillədə qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, cari ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanınxarici ticarət dövriyyəsinin həcmi 8,9 milyard ABŞ dollarıolub.