Üzümüz xəcalətdən niyə qızarır?
Üzün qızarması bədənin təbii reaksiyasıdır və tez-tez utanma, xəcalət çəkmə və ya həyəcan anlarında baş verir. Bəs bu niyə baş verir?
Publika.az xəbər verir ki, bu halı "SM-Clinic"in kardioloqu Milana Hacıyeva analiz edib.
"Üzün qızarması ürək döyüntüsü, tənəffüs və qan dövranı kimi qeyri-ixtiyari bədən funksiyalarına nəzarət edən avtonom sinir sistemi ilə əlaqələndirilir. Biz xəcalət çəkdiyimiz zaman beyin bunu stresli vəziyyət kimi qəbul edir. Buna cavab olaraq simpatik sinir sistemi aktivləşir ki, bu da "mübarizə və ya qaç" reaksiyasına səbəb olur", - Hacıyeva deyib.
O bildirib ki, bu reaksiyanın bir təzahürü, üz bölgəsindəki qan damarlarının genişlənməsidir. Bu, dəriyə qan axını artıran adrenalinin sərbəst buraxılması ilə bağlıdır. Nəticədə kapilyarlar genişlənir və üz qırmızı rəng alır.
"Utancaqlıq sosial emosiyadır və tez-tez həssaslıq və ya mühakimə qorxusu ilə əlaqələndirilir. Biz özümüzü yöndəmsiz vəziyyətdə tapanda, beynimiz bunu sosial statusumuz üçün təhlükə kimi şərh edir. Bu, stress reaksiyasına səbəb olur və bu da öz növbəsində fiziologiyaya təsir edir", - kardioloq əlavə edib.
O qeyd edib ki, qızarmaq insana xas xüsusiyyətdir. Bu, özümüzü dərk etmə və empatiya qabiliyyətimizlə bağlıdır. Biz qızarırıq, çünki başqalarının bizi necə qəbul etdiyini bilirik və bu, emosional reaksiya doğurur: