Yazda ürək problemləri: təzyiq niyə “oynayır” ?
Yazürək və qan damarları üçün risklərin artdığı vaxtdır, Həkimlər qeyd edirlər ki, məhz yazda təzyiq böhranları, infarktlar daha çox olur.
Niyə ilin bu vaxtı ürək və qan damarları üçün bu qədər çətin və potensial təhlükəlidir?
“Medicina” xəbər verir ki, kardioloq Oleq Varfolomeev bu suala ətraflı cavab verib.
Yazda hava son dərəcə qeyri-sabit keçir: səhər soyuq, gündüz isti, axşam isə yenidən soyuq ola bilər. Temperatur və atmosfer təzyiqindəki bu cür dəyişikliklər qan damarlarının tonuna təsir edərək onların ya daralmasına və ya genişlənməsinə səbəb olur.
Bu, ürək-damar sisteminə əlavə stress yaradır və müxtəlif pozğunluqlara səbəb ola bilər: hipertensif böhranlar (qan təzyiqində kəskin yüksəlmə), xroniki ürək çatışmazlığının kəskinləşməsi.
Vitamin və mikroelementlərin çatışmazlığı
Qışdan sonra orqanizm ürək üçün vacib olan maddələrin çatışmazlığını tez-tez yaşayır: Maqnezium (qan təzyiqi və ürək dərəcəsini tənzimləyir), Kalium (miokardın funksiyasını dəstəkləyir), D vitamini (onun çatışmazlığı hipertoniya riski ilə əlaqələndirilir), Omega-3 (damarları iltihabdan qoruyur).
Bu elementlərin çatışmazlığı qan damarlarını daha zəif və stress və təzyiq dəyişikliklərinə daha həssas edir.
Yorğunluq və stress
Bahar yorğunluğu sindromu (asteniya) gündüz saatlarının artması və daha erkən başlaması ilə əlaqədar bədənin yenidən qurulması səbəbindən baş verir. Xüsusilə, hormonların istehsalında əhəmiyyətli dəyişikliklər baş verir ki, bu da öz növbəsində yuxunun keyfiyyətinə və sağlamlığın digər fizioloji aspektlərinə təsir göstərir. Bədən bu cür dəyişikliklərə uyğunlaşmaq üçün əlavə enerji sərf edir ki, bu da artan yorğunluq, əsəbilik, yuxu problemləri, stress yarada bilər.
Xroniki xəstəliklərin kəskinləşməsi
Məhz yaz aylarında hipertoniya, ateroskleroz, ürək-damar xəstəlikləri (KD) və şəkərli diabet xəstələri özlərini daha pis hiss edə bilərlər. Bu patologiyalarla ilin bu vaxtında temperatur və rütubət dəyişiklikləri qan damarlarının spazmlara həssaslığını artırır, qan laxtalarının əmələ gəlməsinə səbəb olur, aritmiya yaradır.
Qış hipodinamiyasından sonra fiziki fəaliyyət
Bahar istiliyinin gəlişi ilə bir çox insanlar iş yükünü kəskin şəkildə artırır: məsələn, ölkədə işləməyə, idmanla məşğul olmağa və ya ümumi təmizliyə başlayırlar və açıq havada daha çox vaxt keçirirlər. Kardioloq xəbərdarlıq edir: Ürəyi və ya qan damarları sağlam olmayan bir insan qışda az hərəkət edirsə, qəfil yüklənmələr və ya onların kəskin artması infarkt və ya vuruş da daxil olmaqla təhlükəli pozğunluqların tətikçisi ola bilər.
Yazda ürəyinizi və damarlarınızı necə qorumalısınız?
Qan təzyiqinə nəzarət: Əgər hipertoniya və ya təzyiq dalğalanmalarına meyllisinizsə, hər gün qan təzyiqinizi ölçməlisiniz.
Gündəlik həyatda qəfil hərəkətlərdən (məsələn, yataqdan tez qalxmaq) çəkinmək lazımdır.
Həkimin təyin etdiyi dərmanları (antihipertenziv, antiplatelet agentləri) təyin edilmiş rejimə uyğun olaraq diqqətlə qəbul etmək lazımdır.
Ürək üçün düzgün qidalanma: Yazda daha çox maqnezium və kalium olan qidalar yemək lazımdır: banan, qoz-fındıq, ispanaq, qarabaşaq yarması və s.
Pəhrizdə omeqa-3 doymamış yağ turşularının mənbələri olmalıdır: balıq, qoz-fındıq və toxum, bitki yağları.
Duz qəbuluna ciddi nəzarət etmək lazımdır (gündə 5 qramdan çox olmamalıdır).
Kifayət qədər su (gündə 1,5-2 litr) içmək və kofeindən sui-istifadə etməmək lazımdır.
Fiziki fəaliyyət: Yazda idmana başlamaq istəyirsinizsə, yadda saxlamalısınız: yüklər (təlimsiz insanlar üçün) ölçülməlidir.